Analýza návštevnosti, GA4 a mediálneho mixu • podklad pre klienta

Prečo weby OPEL vykazujú nižšiu návštevnosť?

Pozreli sme sa na zadanie klienta cez kombinovaný pohľad reklamných systémov a GA4. Analyzovali sme mediálne investície a traffic z Meta, Google Ads, DV360 a Adformu, zároveň sme skontrolovali tri GA4 properties: Opel Vauxhall SK Roll Up, online.opel-ihned.sk a opel-uzitkove.sk. Cieľom bolo oddeliť reálny pokles návštevnosti od zmeny mediálneho mixu a prípadných otázok dôveryhodnosti merania.

Executive summary

Pokles návštevnosti nie je vysvetlený iba výškou budgetu. Celkový media spend je medziročne len mierne nižší, ale objem klikov z reklamných systémov klesá výrazne viac. Hlavný dôvod je zmena mixu: menej traffic-driving vrstiev a viac lead, awareness a video aktivít.

Media spend 34 536 € 2025: 35 640 € -3 % YoY
Paid media clicks 190 142 2025: 297 237 -36 % YoY
GA4 roll-up users 52 247 2025: 103 036 -49 % YoY
GA4 roll-up conversions 8 159 2025: 5 610 +45 % YoY

Metodická poznámka k interpretácii dát

Analýza vychádza z dostupných dát reklamných systémov a GA4 properties. Pri GA4 dátach odporúčame pred finálnou interpretáciou potvrdiť kontinuitu merania jednotlivých properties, najmä pri online.opel-ihned.sk. Dôvodom je, že v dostupnom GA4 exporte sa za Q1 2026 nevrátili dáta z tejto property, hoci v Q1 2025 tvorila významnú časť návštevnosti.

Preto odporúčame čítať výsledky v dvoch úrovniach: 1) reálny vývoj mediálneho mixu a návštevnosti a 2) kontrola kontinuity GA4 merania. Až kombinácia oboch pohľadov dáva dôveryhodný obraz o vývoji digitálnej odozvy.

1. Media spend vs. traffic efekt

Mediálne výdavky sú medziročne mierne nižšie, ale kliky klesajú výrazne viac. To znamená, že za podobný objem rozpočtu kupujeme menej návštev, najmä kvôli zmene platformového a formátového mixu.

Spend podľa zdroja

Meta
2025
17 215 €
2026
11 450 €
-33 %
Google Ads
2025
12 850 €
2026
13 623 €
+6 %
DV360
2025
4 547 €
2026
6 228 €
+37 %
Adform
2025
1 028 €
2026
3 235 €
+215 %

Kliky podľa zdroja

Meta
2025
97 183
2026
54 559
-44 %
Google Ads
2025
111 043
2026
114 899
+3 %
DV360
2025
86 619
2026
15 728
-82 %
Adform
2025
2 392
2026
4 956
+107 %
ZdrojSpend 2025Spend 2026YoYKliky 2025Kliky 2026YoY
Meta17 215 €11 450 €-33 %97 18354 559-44 %
Google Ads12 850 €13 623 €+6 %111 043114 899+3 %
DV3604 547 €6 228 €+37 %86 61915 728-82 %
Adform1 028 €3 235 €+215 %2 3924 956+107 %
Total35 640 €34 536 €-3 %297 237190 142-36 %

2. Zmena mediálneho mixu

Meta: spend podľa objective

Traffic
2025
11 650 €
2026
4 902 €
-58 %
Leads
2025
3 012 €
2026
3 969 €
+32 %
Awareness
2025
2 553 €
2026
2 579 €
+1 %
V roku 2025 bola Meta viac traffic-oriented. V roku 2026 má väčší podiel lead/awareness aktivít, čo prirodzene znižuje počet návštev webu.

DV360: spend podľa typu aktivity

Demand Gen
2025
426 €
2026
710 €
+67 %
RTB Display
2025
1 296 €
2026
0 €
-100 %
RTB Video
2025
178 €
2026
834 €
+369 %
YouTube & partners
2025
2 647 €
2026
4 684 €
+77 %
DV360 sa v roku 2026 posunulo výraznejšie do YouTube/video vrstvy. Tá prináša reach a video efekt, ale nižší priamy web traffic.

3. GA4: hlavná roll-up property

Na hlavnej Opel roll-up property je pokles návštevnosti jasný. Zároveň však rastie engagement rate a konverzné/eventové akcie. Preto je potrebné oddeliť problém objemu návštevnosti od problému kvality návštevnosti.

Users 52 247 2025: 103 036 -49 % YoY
Sessions 86 355 2025: 149 150 -42 % YoY
Engaged sessions 67 959 2025: 104 672 -35 % YoY
Page views 344 821 2025: 502 921 -31 % YoY
Engagement rate 78.7 % 2025: 70.2 % +8.5 p. b.
Event count 1 709 333 2025: 2 421 388 -29 % YoY
Conversions 8 159 2025: 5 610 +45 % YoY

4. GA4 tracking / reporting red flag

online.opel-ihned.sk / property 404784760: v Q1 2025 mala property 62 673 users, 95 437 sessions a 799 conversions. Za Q1 2026 však cez GA4 konektor nevrátila žiadne riadky. Ak klientov graf kombinuje opel.sk + opel-ihned.sk, časť poklesu môže byť spôsobená výpadkom alebo zmenou reportingu tejto property.
All tracked properties users 52 370 2025: 165 886 -68 % YoY
All tracked properties sessions 86 494 2025: 244 778 -65 % YoY
All tracked properties conversions 8 160 2025: 6 409 +27 % YoY
Tento pohľad nie je vhodné interpretovať ako čistý výkonový pokles bez auditu merania, pretože Q1 2026 neobsahuje dáta z online.opel-ihned.sk.

5. Channel mix v GA4 roll-up property

Pokles návštevnosti nejde len z platených médií. V GA4 vidno medziročný pokles aj v Organic Search, Direct a Organic Social. Paid Search však patrí medzi hlavné zdroje poklesu sessions.

Organic Search
2025
50 371
2026
40 613
-19 %
Paid Search
2025
49 567
2026
21 533
-57 %
Direct
2025
29 152
2026
15 366
-47 %
Organic Social
2025
11 774
2026
2 634
-78 %
Referral
2025
3 315
2026
2 953
-11 %
Unassigned
2025
8 256
2026
2 011
-76 %
Display
2025
626
2026
382
-39 %

6. Funnel events: menej návštev, ale viac intent akcií

Pri hlavnej roll-up property neklesá všetko. Dokončené konfigurácie a stocklocator product page eventy rastú, čo naznačuje, že časť používateľov vykazuje vyšší nákupný/produktový záujem.

config_finished
2025
5 211
2026
7 399
+42 %
stocklocator_productpage
2025
392
2026
734
+87 %
lead
2025
7
2026
26
+271 %

7. Interpretácia pre klienta

1. Pokles trafficu je reálny, ale nie je len otázkou budgetu. Media spend je medziročne nižší len mierne, zatiaľ čo paid media kliky klesajú výrazne viac.
2. Mediálny mix v 2026 je menej traffic-oriented. Meta má menší podiel traffic kampaní a DV360 sa posunulo do video/YouTube vrstvy.
3. GA4 ukazuje lepší engagement a viac key events. Na hlavnej roll-up property klesajú users/sessions, ale rastie engagement rate a konverzné/eventové akcie.
4. Najprv treba validovať tracking continuity. online.opel-ihned.sk má v Q1 2026 nulový výstup cez konektor, hoci v Q1 2025 tvoril významnú časť návštevnosti.

Odporúčané ďalšie kroky

1

Audit GA4 merania: preveriť online.opel-ihned.sk, data streams, hostname reporting, consent mode, event definitions a prípadnú zmenu property.

2

Rekonštrukcia klientovho grafu: mesačne 04/2025–03/2026 vs 04/2024–03/2025 za rovnaké properties a rovnaké definície users/engaged sessions.

3

Redefinícia digitálneho funnelu: oddeliť KPI pre reach, traffic, engagement, configurator/stocklocator intent a lead/dealer impact.

4

Úprava media mixu podľa cieľa: ak je priorita návštevnosť, posilniť traffic-oriented Meta, programmatic display a remarketing; ak je priorita kvalita, hodnotiť viac intent events a dealer/Growito leads.

8. Návrh KPI frameworku pre ďalšie hodnotenie

Pre ďalšie obdobie odporúčame nehodnotiť digitálnu účinnosť iba cez users alebo sessions. Vhodnejší je viacvrstvový funnel framework, ktorý rozlišuje objem návštevnosti, kvalitu návštevnosti, produktový záujem a reálny lead/dealer dopad.

Fáza funnelu Odporúčané KPI Prečo je to dôležité
Reach / Awareness Reach, impressions, video views, completed views, branded search trend Pomáha oddeliť zásah kampane od priameho traffic efektu.
Traffic Paid clicks, sessions, users, CPC, landing page sessions Ukazuje, či kampane reálne privádzajú návštevnosť na web.
Engagement Engaged sessions, engagement rate, page views per session, model page depth Rozlišuje lacný traffic od kvalitnej návštevnosti.
Consideration / Intent config_finished, stocklocator_productpage, brochure, test drive intent Meria reálny produktový záujem bližšie k rozhodovaniu.
Lead / Dealer impact GA4 lead events, Growito leady, vypracované ponuky predajcami Prepája digitálnu aktivitu s obchodnou odozvou u predajcov.

Client-ready záver

Pokles návštevnosti webov OPEL je spôsobený kombináciou viacerých faktorov: zmeneným mediálnym mixom, nižším podielom traffic-driving kampaní, širším poklesom niektorých GA4 channelov a zároveň potenciálnym tracking/reporting problémom pri online.opel-ihned.sk. Z dát však nevyplýva jednoznačný pokles kvality návštevnosti — na hlavnej roll-up property rastie engagement rate aj viaceré intent/eventové akcie. Preto odporúčame nehodnotiť digitálnu účinnosť iba cez users/sessions, ale prejsť na viacvrstvové hodnotenie funnelu: zásah, návštevnosť, engagement, konfigurácie, stocklocator, leady a predajcovské ponuky.